Σιδηρομαγγάνιο Mn 70: Όρια σύνθεσης, ινδικά σημεία αναφοράς τιμών και έλεγχοι αγοραστών

May 12, 2025

Αφήστε ένα μήνυμα

Το σιδηρομαγγάνιο αγοράζεται και πωλείται με περιεκτικότητα σε μαγγάνιο, επομένως μια εμπορική ονομασία όπως το Mn 70 είναι μια συμβατική δήλωση σχετικά με τη χημική σύνθεση και όχι μια ετικέτα μάρκετινγκ. Οι τιμές της ινδικής αγοράς με ημερομηνία 12 Μαΐου 2025 δίνουν στους αγοραστές ένα πρακτικό σημείο αναφοράς: το Mn 70 σιδηρομαγγάνιο εκτιμήθηκε σε χαμηλό 73.000 Rs./μετρικό τόνο και υψηλό 73.500 Rs./μετρικό τόνο τόσο στο Durgapur όσο και στο Raipur, μια διαφορά περίπου μεταξύ 0,7% περίπου. Αυτή η στενή ζώνη δείχνει μια ισορροπημένη θέση τοπικής προσφοράς και όχι μια προβληματική ή υπερθερμασμένη αγορά.

Γιατί το Mn 70 είναι ο βαθμός αναφοράς στην Ινδία

Το Durgapur και το Raipur βρίσκονται μέσα στον πιο πυκνό ιμάντα χάλυβα και σιδηροκράματος της Ινδίας, όπου οι παραγωγοί υψικάμινων και ηλεκτρικών-κλιβάνων καταναλώνουν σιδηρομαγγάνιο με υψηλή περιεκτικότητα-άνθρακος ως αποοξειδωτικός και φορέας μαγγανίου. Επειδή οι εγχώριοι πόροι μεταλλεύματος μαγγανίου είναι περιορισμένοι, τα μεταλλουργεία εξαρτώνται από το εισαγόμενο μετάλλευμα, σε μεγάλο βαθμό από τη Νότια Αφρική, την Αυστραλία και την Γκαμπόν, και από το επικρατούν τιμολόγιο βιομηχανικής ενέργειας. Και οι δύο εισροές μετακινούν το κατώτατο όριο των τιμών περισσότερο από ό,τι το αίσθημα ελαιοτριβείου. Όταν αναθεωρούνται το κόστος εκφόρτωσης μεταλλεύματος ή τα τιμολόγια, οι τιμές Mn 70 αλλάζουν πρώτα. Όταν οι αφίξεις μεταλλεύματος είναι βαριές, η αναφερόμενη ζώνη περιορίζεται και οι αγοραστές ανακτούν χώρο διαπραγμάτευσης.

Σύνθεση σιδηρομαγγανίου υψηλού-άνθρακα

Οι προδιαγραφές που αποστέλλονται στην Ινδία και σε προορισμούς εξαγωγής γράφονται συνήθως ως ελάχιστο μαγγάνιο συν τα ανώτατα όρια σε πυρίτιο, άνθρακα, φώσφορο και θείο. Οι τυπικές σειρές μεταλλουργείων μοιάζουν με αυτό:

Παράμετρος Σειρά 1 Σειρά 2 Σειρά 3 Σειρά 4
Mn 60% ελάχ 65% ελάχ 55% ελάχ 60% ελάχ
Σι 14% ελάχ 16% ελάχ 22% ελάχ 28% ελάχ
C 2,50% μέγ 2,00% μέγ 0,50% μέγ 0,10% μέγ
P 0,30% μέγ 0,25% μέγ 0,20% μέγ 0,20% μέγ
S 0,03% μέγ 0,02% μέγ 0,02% μέγ 0,02% μέγ

Οι σειρές που φέρουν μέγιστα 0,50% και 0,10% άνθρακα περιγράφουν υλικό μεσαίου-άνθρακα και χαμηλού-άνθρακα σιδηρομαγγανίου παρά με υψηλό-άνθρακα. Επομένως, η ποσότητα μαγγανίου από μόνη της δεν καθορίζει ποτέ το προϊόν. οι στήλες άνθρακα και πυριτίου πρέπει πάντα να διαβάζονται δίπλα της. Ορισμένες προδιαγραφές επιτρέπουν επίσης φώσφορο στο 0,15% ή στο 0,10% το μέγιστο, όπου το λιωτήριο παράγει χάλυβες χαμηλού-φωσφόρου.

Πώς το Mn 70 αντιστοιχίζεται σε δημοσιευμένα πρότυπα

Το ASTM A99 καλύπτει το σιδηρομαγγάνιο ως οικογένεια προδιαγραφών και το GB/T 3795-2014 ορίζει τις ονομασίες σιδηρομαγγανίου που χρησιμοποιούνται ευρέως στα κινεζικά έγγραφα εξαγωγής. η συνοδευτική προσθήκη σιλικομαγγάνιο ορίζεται στο GB/T 4008-2008. Μια αναφορά που γράφεται απλώς ως "Mn 70" δεν είναι από μόνη της μια τυπική ονομασία - δηλώνει ένα ελάχιστο επίπεδο μαγγανίου που πρέπει να συνδυαστεί με όρια για τα άλλα τέσσερα στοιχεία. Οι αγοραστές που συγκρίνουν προσφορές από διαφορετικά μεταλλουργεία θα πρέπει να ζητήσουν το πλήρες χημικό πιστοποιητικό αντί να αποδεχτούν τη στενογραφία, επειδή δύο προσφορές που ονομάζονται Mn 70 μπορεί να διαφέρουν περισσότερο από 1% άνθρακα και κατά τάξη μεγέθους σε υπολειμματικό πυρίτιο.

Έντυπο παράδοσης, συσκευασία και επιθεώρηση

Οι παρτίδες εξαγωγής συσκευάζονται συνήθως σε μεγάλους σάκους του 1 MT και το πιστοποιητικό επιθεώρησης εκδίδεται είτε από ανεξάρτητο-ίδρυμα δοκιμών τρίτου μέρους ή από το εργοστάσιο παραγωγής, ανάλογα με τους όρους που συμφωνούνται στη σύμβαση. Τρεις ρήτρες αξίζουν προσοχής κατά τη διάρκεια της διαπραγμάτευσης. Πρώτον, θα πρέπει να ονομαστεί η μέθοδος δειγματοληψίας και το εργαστήριο που χρησιμοποιείται, καθώς τα αποτελέσματα μαγγανίου και θείου ποικίλλουν ανάλογα με την προετοιμασία του δείγματος. Δεύτερον, το εύρος μεγεθών κατ 'αποκοπή πρέπει να αναγράφεται στην προδιαγραφή και να επιβεβαιώνεται στο πιστοποιητικό, καθώς τα πρόστιμα επηρεάζουν την ανάκτηση στην κουτάλα. Τρίτον, η βάση της τιμής - είτε η προσφορά είναι ex-πρώην εργοστασιακή, FOB ή παραδίδεται στο λιμάνι της Ινδίας - εξηγεί το μεγαλύτερο μέρος της διαφοράς μεταξύ δύο φαινομενικά παρόμοιων αριθμών, ιδιαίτερα όταν η μεταφορά εμπορευμάτων και λιμένων είναι ασταθής.

Τι κινεί το Indian Price Band

Τρεις παράγοντες εξηγούν το μεγαλύτερο μέρος της κίνησης στις ινδικές τιμές: κόστος εισαγόμενου μεταλλεύματος μαγγανίου, τιμολόγια βιομηχανικής ηλεκτρικής ενέργειας στα συγκροτήματα τήξης και εγχώρια παραγωγή χάλυβα. Το μετάλλευμα και η ισχύς καθορίζουν το κατώτατο όριο του κόστους, ενώ τα ποσοστά παραγωγής χάλυβα καθορίζουν την έλξη της ζήτησης. Επειδή τόσο το Durgapur όσο και το Raipur ανέφεραν την ίδια ζώνη 73.000 έως 73.500 Rs./μετρικό τόνο στις 12 Μαΐου 2025, η αγορά εκείνη τη στιγμή ήταν σταθερή μεταξύ των δύο κέντρων - ένα ασυνήθιστα σαφές σήμα ότι καμία τοποθεσία δεν είχε πλεονέκτημα φορτίου ή διαθεσιμότητας.

Συχνές Ερωτήσεις

Q:Είναι το Mn 70 το ίδιο με το σιδηρομαγγάνιο υψηλής-άνθρακα;
Α: Όχι από μόνος του. Το Mn 70 δηλώνει ελάχιστο μαγγάνιο. η οικογένεια (υψηλού, μεσαίου ή χαμηλού άνθρακα) καθορίζεται από το όριο άνθρακα, το οποίο κυμαίνεται από 2,50% max έως 0,10% max στις παραπάνω σειρές.

Q:Γιατί οι Durgapur και Raipur ανέφεραν την ίδια τιμή στις 12 Μαΐου 2025;
Α: Και τα δύο κέντρα αξιολογήθηκαν σε 73.000 Rs./μετρικό τόνο χαμηλό και 73.500 Rs./μετρικό τόνο υψηλό για Mn 70, γεγονός που υποδηλώνει ισορροπημένη περιφερειακή προσφορά χωρίς ασφάλιστρα φορτίου ή διαθεσιμότητας μεταξύ τους.

Q:Ποια πρότυπα ισχύουν για μια σύμβαση σιδηρομαγγανίου;
Α: Το ASTM A99 καλύπτει την οικογένεια ποιότητας σιδηρομαγγανίου, το GB/T 3795-2014 ορίζει τις ονομασίες εξαγωγής που χρησιμοποιούνται στην κινεζική τεκμηρίωση και το GB/T 4008-2008 ισχύει για το πυρικομαγγάνιο όπου παρέχεται και αυτή η προσθήκη.

Q:Ποια όρια θείου και φωσφόρου πρέπει να προσδιορίζονται;
Α: 0,03% S max με 0,30% P max είναι τυπικό για τις πιο χονδρές ποιότητες μαγγανίου, σφίξιμο σε 0,02% S με 0,20% έως 0,25% P για καθαρότερες ποιότητες και σε 0,15% ή 0,10% P max για χάλυβα χαμηλής παραγωγής φωσφόρου{7}

Q:Πώς συσκευάζεται και πιστοποιείται το σιδηρομαγγάνιο για εξαγωγή;
Α: Η τυπική πρακτική είναι οι μεγάλες τσάντες 1 MT, με το πιστοποιητικό να εκδίδεται από ανεξάρτητο-ίδρυμα δοκιμών τρίτου μέρους ή από τα έργα παραγωγής σύμφωνα με τους συμφωνημένους όρους της σύμβασης.

Q:Μπορεί η αναφερόμενη τιμή Rs./μετρικό τόνο να συγκριθεί απευθείας με μια προσφορά FOB;
Α: Όχι. Οι ινδικές εγχώριες προσφορές είναι ex-εργασίες ή παραδίδονται εντός του συμπλέγματος, ενώ οι προσφορές εξαγωγής αναφέρονται σε τιμές FOB ή CIF. Πρέπει να προστεθούν φορτίο, λιμενική εξυπηρέτηση και δασμοί προτού οι δύο αριθμοί είναι συγκρίσιμοι.